Przejdź do stopki

MOGIELICA ODKRYTA PO RAZ DWUDZIESTY TRZECI

MOGIELICA ODKRYTA PO RAZ DWUDZIESTY TRZECI

Treść

Dwudziesty trzeci raz w historii i po raz czternasty w ramach programu „Odkryj Beskid Wyspowy’” turyści zdobyli Mogielicę bawiąc się podczas Złazu Turystycznego Mogielica 2023. W minioną niedzielę 27 sierpnia br. o samotnym wędrowaniu szlakami prowadzącymi na szczyt Królowej Beskidu nie było mowy, bowiem ze wszystkich stron na Mogielicę wędrowały całe rodziny, grupy przyjaciół, znajomych i zorganizowane grupy turystów.

 

Główna trasa prowadząca ze Szczawy Bukówki na Polanę Stumorgową, pod opieką przewodnika Mirosława Karola Sipaka, również doprowadziła na miejsce sporą grupę turystów. Wśród złazowiczów tradycyjnie, już od kilkunastu lat nie zabrakło delegacji z zaprzyjaźnionej gminy Chlebnice na Słowacji. Spotkanie na  Mogielicy uatrakcyjniła także banderia konna Iskra Dolina Dunajca na czele z prezesem Wojciechem Bielem.

 

Gospodarz imprezy, Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys oraz współorganizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy Stanisław Przybylski powitali wszystkich turystów zgromadzonych na polanie Stumorgowej. Polową mszę św. w intencji turystów obecnych i zmarłych odprawili ks. Stanisław Kumiega, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Słopnicach Górnych oraz ks. Stanisław Kowalik proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ochotnicy Dolnej i zarazem Kapelan Związku Podhalan. Czytania mszalne, śpiew i oprawa muzyczna mszy zostały przygotowane przez Zespół Regionalny Słopnicki Zbyrcok, pod kierownictwem Elżbiety Curzydło. W czasie liturgii nie zabrakło modlitwy w intencji turystów, a także wspomnienia zmarłego ks. Stanisława Wojcieszaka, który był kapelanem Złazu na Mogielicy i inicjatorem odbywającej się tam mszy św.  

 

Po modlitwie przyszedł czas na poczęstunek oraz rozstrzygnięcie tradycyjnych konkurencji. Najmłodszą uczestniczką XXIII Złazu Mogielica 2023 została Emilia Gaura ze Słopnic, która przyszła na świat dokładnie 30 dni przed złazem. Najstarszym uczestnikiem złazu został 91-letni Jan Kujawski z Krakowa. Uczestnikiem z najdalszego zakątka Polski okazał się być Tomasz Stożek  z Białegostoku, a z najdalszego zakątka świata przybyła do nas Iwona Iwaszczyszyn z Chicago (USA). Największą wiedzą w konkursie o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice wykazała się Magdalena Kuc z Tymbarku. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się odpowiednio Maciej Karliński z Krakowa i Wiesław Jacak z Klęczan. Natomiast wyróżnienie w kategorii Rodzinne Odkrywanie otrzymała Rodzina Wierzyckich z Krzeczowa.

Konkurs Miss Mogielicy cieszył się dużym powodzeniem, a jury stanęło przed  nie łatwym zadaniem oceniając 14 kandydatek. Ostatecznie koronę otrzymała Joanna Curzydło ze Słopnic, tym samym zyskując tytuł Najmilszej Uczestniczki Złazu. Tytuł I Wicemiss został przyznany Jolancie Wierzyckiej  z Zalesia,  natomiast II Wicemiss została Janina Wierzycka z Krzeszowa. Panowie natomiast, mieli okazję sprawdzić się w konkursie o tytuł najsilniejszego mężczyzny złazu. W tym roku Strongmeni mieli za zadanie jak najdłużej, w jednej ręce, utrzymać trzykilową kulę na drewnianej patelni. W zaciętym pojedynku o miano Strongmena zwyciężył Marian Gaura ze Słopnic, tym samym zdobywając tytuł Najmilszego Uczestnika Złazu. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Piotr Kwiatkowski ze Słopnic, a trzecie Mariusz Więcek również pochodzący ze Słopnic. Wszyscy laureaci konkursów odebrali z rąk wójta Adama Sołtysa okolicznościowe statuetki oraz nagrody.

Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników Złazu na Mogielicy niezawodnie czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej oraz strażacy OSP Słopnice Dolne. Warto nadmienić, że wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2023”.

Złazowiczom dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia na beskidzkich szlakach!