ŻYWIECKIE ZDOBYCZE SŁOPNICKIEGO ZBYRCOKA
Treść
Od 27 do 30 lipca 2024 r. w Żywcu, trwał 55. Festiwal Folkloru Górali Polskich zorganizowany w ramach 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Podczas międzynarodowego święta folkloru, na scenie prezentowały się dwa rodzime zespoły: Słopnicki Zbyrcok oraz Słopniczanie.
Ogromnym wyróżnieniem może pochwalić się kapela zespołu Słopnicki Zbyrcok, która podczas festiwalu zdobyła I miejsce. Warto nadmienić, że kapela pod kierownictwem Wincentego Curzydło, po raz kolejny już zostaje doceniona przez komisję konkursową. Szczegółowy protokół tegorocznych przesłuchań dostępny jest na stronie tkb.art.pl.
W zmaganiach na scenie żywieckiego Amfiteatru pod Grojcem udział wziął zespół regionalny Słopnicki Zbyrcok pod kierownictwem Elżbiety Curzydło. Za walory artystyczne programu „Po kolędzie na Scepona” zespół otrzymał wyróżnienie. Podczas festiwalu na scenie w programie „Przy branie u pani młodej” zaprezentował się również zespół regionalny Słopniczanie pod kierownictwem Józefa Wójtowicza. Warto nadmienić, że podczas 55. festiwalu w Żywcu na scenie pojawiło się aż 25 zespołów z 14 grup etnograficznych. Szczegółowy protokół dostępny jest na stronie tkb.art.pl.
Zachęcamy do obejrzenia konkursowego występu zespołu Słopnicki Zbyrcok (10:45) .
Konkursowy występ zespołu regionalnego Słopniczanie (3:45).
Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku, od 1982 organizowany jest w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To jedyne spotkanie, w którym uczestniczą wszystkie grupy etnograficzne polskich górali. Daje on obraz stanu tradycyjnej kultury góralskiej i jej międzypokoleniowego przekazu. Festiwal to niezwykłe spotkanie górali, którego istotą jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Żywiecki Festiwal to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności.
Serdecznie gratulujemy sukcesów! Dziękujemy za reprezentowanie gminy Słopnice oraz kultywowanie naszej rodzimej kultury!
Źródło fot.: Okiem Fotoreportera, Makowskie Centrum Kultury, zespół regionalny Słopniczanie/ fb