Przejdź do stopki

PIES TO NIE TYLKO PRZYJACIEL, ALE I OBOWIĄZEK!

Treść

Pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka. Jednak posiadanie psa oprócz zalet, wiąże się również z obowiązkiem zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia, zachowaniem środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem i uciążliwością ze strony psa, jak i również z odpowiedzialnością za jego zachowanie.

Obowiązki  właściciela w zakresie zapewnienia psu odpowiednich warunków do życia: 

  • Utrzymujący zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
  • Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry (art. 9 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt).
  • Ponadto „Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia (art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt).

Obowiązki mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku  a wynikające z Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Słopnice (Uchwała Nr XIV/115/20 Rady Gminy Słopnice z dnia 25 września 2020 roku), m.in.

  • Utrzymujący psy lub inne zwierzęta domowe zobowiązani są do zapewnienia środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i zwierząt, wykluczających powstanie zagrożenia lub uciążliwości dla otoczenia oraz zapewniających ochronę przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.
  • Osoby utrzymujące psy zobowiązane są do utrzymywania ich na terenie własnej nieruchomości.
  • Wyprowadzanie psa w miejsca przeznaczone do wspólnego użytku jest możliwe pod warunkiem, że pies będzie na smyczy, a psy rasy uznawanej za agresywną w nałożonym kagańcu.

UWAGA! Niedopełnienie obowiązków w zakresie utrzymania psa, obowiązku szczepienia psa czy nieutrzymywanie psa na terenie własnej nieruchomości i puszczanie go „luzem” zagrożone jest karą grzywny, a nawet karą ograniczenia wolności.

Art. 77 ustawy z dnia 20 maja 1971 roku Kodeksu Wykroczeń mówi:

„§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia przez psa szkody dziecku czy osobie dorosłej, jak i również uszkodzenia mienia. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela psa może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone – zgodnie z art. 156 §1 Kodeksu Karnego za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 20 lat (jeżeli działanie było nieumyślne do 3 lat).Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej (czyli obowiązek zapłacenia określonej kwoty pieniężnej poszkodowanemu).

Również puszczanie luzem psa w lesie jest zabronione i zagrożone karą grzywny (art. 166 Kodeksu Wykroczeń).

Zgodnie  z powyższym, wypuszczanie psa „luzem”, czy tolerowanie tego, że pies „wałęsa się” bez nadzoru poza własną posesją ‒ przez co stwarza uciążliwość i zagrożenie dla innych osób, szczególnie dzieci, może być przyczyną kolizji drogowej i doprowadzić do szkód w mieniu ‒ jest niedopuszczalne i prowadzi do przykrych konsekwencji prawnych dla posiadacza tego psa.


Jeżeli posiadasz psa to pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do kłopotów a nawet tragedii!