Przejdź do stopki

Gmina w liczbach

    wyświetleń: 1792

Treść

1 – jedna miejscowość, która stanowi Gminę Słopnice.
2 – to liczba parafii w Słopnicach.  Powstanie pierwszej parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła datowane jest na II połowę XIV. Wzniesiony 1776 roku kościół stanowi najważniejszy z zabytków architektury w Słopnicach. Na terenie Słopnic znajdują się 3 kościoły i jedna kaplica, w ktorych sprawowane są nabożeństwa.

3 – szkoły podstawowe oraz 1 gimnazjum zapewniają edukację gminnej młodzieży. Ponadto funkcjonują dwa przedszkola samorządowe i żłobek prowadzony przez spółdzielnię socjalną. 
5 – sołectw mieści się na terenie Słopnic. Największym z nich pod względem zajmowanej powierzchni jest sołectwo Słopnice Górne, natomiast największą liczbę mieszkańców posiada Sołectwo Słopnice Dolne Szlacheckie (1 837 ) - stan na 31 grudnia 2015 r.
12 – kilometrów trzeba pokonać by dotrzeć do krańcowych punktów gminy – od Zamieścia po Zapowiednicę, co po Zawoi i Ochotnicy daje jej tytuł najdłuższej miejscowości wiejskiej w Polsce.
15 – osób liczy Rada Gminy Słopnice pełniąca kadencję 2014 -2018. Poszczególne sołectwa reprezentowane są przez następujących radnych: Bogumiła Wikar, Adela Kurek, Irena Kulpa, Elżbieta Curzydło, Henryk Ślazyk, Józef Bednarczyk, Józef Curzydło, Józef Liszka, Arkadiusz Szczecina, Adam Ryż, Andrzej Ślazyk, Józef Filipiak, Marek Kulpa, Marian Porębski.
  20– lat temu Słopnice zostały wyłączone z Gminy Tymbark i stanowią odrębną gminę.
18,7 – promila to najwyższy wskaźnik przyrostu naturalnego odnotowany w gminie i jednocześnie w Polsce w 1998 roku. Niestety z roku na rok kierownik USC w Słopnicach odnotowuje w tym zakresie tendencję spadkową. W 2016 r. wskaźnik przyrostu wyniósł 8,7prom. (odnotowano 45 zgony i 103 urodzenia).
19 - organizacji pozarządowych funkcjonuje na terenie 6,6 tysięcznej gminy Słopnice. To prawdziwy fenomen w skali gmin. Aktywność mieszkańców Słopnic może być przykładem dla innych.
25  - km to całkowita długość trasy narciarskiej wokół Mogielicy.
40 – km liczy trasa rowerowa biegnąca przez teren Gminy Słopnice. Stanowi ona kompleksową ofertę nawet dla najbardziej wybrednych cyklistów. Nie brakuje na nich miejsc widokowych z panoramą nie tylko na Beskid Wyspowy, ale również na Tatry i Gorce. W maju na trasach odbywają się rajdy rowerowe, a przez cały sezon letni, aż do późnej jesieni, w górach niemal codziennie można spotkać amatorów rowerowych wycieczek.
57 – km2 zajmuje powierzchnia Gminy Słopnice, kształtem zbliżonym do prostokąta otoczona pasmem gór: Łopienia, Mogielicy, Zapowiednicy i Cichonia.
340 – to przybliżona liczba przedsiębiorców, działających na terenie Gminy Słopnice (stan na styczeń 2017 r.) Słopnice posiadają najlepszych fachowców w dziedzinie budownictwa, usług i handlu.
386 – stałych mieszkańców gminy nosi najpopularniejsze w Słopnicach nazwisko „Florek”.
976 – złotych to średnia wysokość środków inwestycyjnych przypadających na jednego mieszkańca Słopnic w 2016 roku.
1000 – egzemplarzy, to nakład wydawanego od 1997 r. biuletynu informacyjnego „Nasze Słopnice”. Porcja bieżących informacji z życia gminy spisana na kartach informatora znika z półek miejscowych sklepików, kiosków jak przysłowiowe świeże bułeczki.
1159
– to liczba uczniów pobierających naukę w przedszkolu, szkołach podstawowych i gimnazjum na terenie Słopnic. (Rok szkolny 2016/2017)
1550 – to ostatni nadany w 2016 roku numer nieruchomości w Słopnicach.
6656– tyle dokładnie mieszkańców posiada Gmina Słopnice ( stan 31.12.2016 r.) Jest to gmina ludzi młodych, blisko połowa mieszkańców to dzieci i młodzież.

Aktualizacja (26.01.2017 r. )